Viikko 17 ūüĆľūüéąūüć©ūüėÄ

Tämän viikon blogin aiheena on historian havinaa. Tällä viikolla tuli kuluneeksi 64-vuotta säätiön toiminnan käynnistymisestä. Marjatta-Säätiön historia käynnistyi aikoinaan Vanhusten Kotiapu-yhdistyksestä. Rutkasti Onnea ja menestystä tuleviin vuosiin!

Tässä siis pääinnostajamme ja visionäärimme Mari Niemi-Saaren julkaisu pähkinänkuoritarinana.

YHTEISET JUUREMME ‚Äď √ĄITI JA KAKSI KAUNISTA TYT√ĄRT√Ą 

Vanhusten Kotiapu ry (1957‚Äď2004) 

Elettiin vuotta 1956. Vanhusten laitospaikoista Helsingin maalaiskunnassa oli eritt√§in suuri puute. Kansanel√§kkeet olivat pieni√§ ja monet vanhukset eliv√§t puutteellisissa kotiolosuhteissa. Kunnan sos.dem. naiset pohtivat tilannetta ja kotiavustajatoiminta n√§htiin er√§√§ksi ratkaisuksi. Koska kysymys oli laaja ja politiikkaa ei haluttu sotkea asiaan, p√§√§tettiin perustaa erillinen j√§rjest√∂ vanhusten kotiaputoimintaa varten. Huhtikuun 26. p√§iv√§n√§ 1957 perustettiin Vanhusten Kotiapu ry niminen yhdistys, jonka ‚ÄĚtarkoituksena oli: 

  • hankkia l√§hinn√§ v√§h√§varaisille vanhuksille apua kodinhoidossa joko kokonaan tai osittain maksuttomasti 
  • hankkia ansiomahdollisuuksia ja j√§rjest√§√§ ty√∂terapiaa terveille vanhuksille 
  • j√§rjest√§√§ ja edist√§√§ vanhusten parissa virkistys- ja kerhotoimintaa‚ÄĚ 

Yhdistysajatuksen √§itej√§ ja toiminnan kantavia voimia olivat Elisabet J√§rvinen Korsosta (pj. 1957‚Äď1982. Elisabet toimi my√∂s Vanhus- ja l√§himm√§ispalvelun liitto ry:n puheenjohtajana 1974‚Äď1986) ja Marjatta Kankaanp√§√§ Tikkurilasta (pj. 1983‚Äď1991. Marjatta ehti toimia yhdistyksess√§ vuosien varrella my√∂s varapuheenjohtajana, rahastonhoitajana ja sihteerin√§). Into oli suuri, vaikka varoja ei ollut eik√§ my√∂sk√§√§n tiedossa mit√§√§n tulol√§hdett√§. Kummilahjana saatiin pieni√§ lahjoituksia, kunnanhallitus my√∂nsi samoin pienen avustuksen. Alkuvuosina j√§rjestettiin lukuisia pikku ker√§yksi√§, arpajaisia ja myyj√§isi√§ toimintaan tarvittavan rahoituksen saamiseksi. 

Kotiavustajien koulutustoiminta l√§hti k√§yntiin v√§litt√∂m√§sti. Vuoden 1957 lopussa yhdistyksell√§ oli 10 kurssin suorittanutta kotiavustajaa ja ty√∂tunteja 639. Vuonna 1958 kotiapua annettiin 1‚ÄĮ223 tuntia ja vuonna 1959 jo 2‚ÄĮ064 tuntia. Yhdistys yll√§piti kotiavustajatoimintaa viiden ensimm√§isen toimintavuoden ajan, mink√§ j√§lkeen toiminta siirtyi kunnan teht√§v√§ksi. 

Kotiavustajatoiminnan j√§lkeen k√§ynnistettiin virkistystoiminta. Ensimm√§inen kerho kokoontui 27.4.1958 kauppias Eeva Lahtisen kodissa. Vanhusten Kotiapu ry:n kerhoja perustettiin eri puolille Vantaata, kaikkiaan parisenkymment√§. Kerhot j√§rjestiv√§t yhteisi√§ koulutusp√§ivi√§, juhlia ja retki√§. Jokaisella j√§senell√§ oli my√∂s teht√§v√§n√§ pit√§√§ yhteytt√§ l√§hell√§ asuviin yksin√§isiin vanhuksiin. Yhdistyksen j√§senm√§√§r√§ vuonna 1957 oli suurimmillaan 43 ‚Äď vuonna 1976 se oli 937.  

Vanhusten Kotiapu ry lakkautti toimintansa 31.12.2004, jolloin yhdistyksen omistama vuokratalo siirtyi s√§√§ti√∂n omistukseen. Vanhusten Kotiapus√§√§ti√∂n teht√§v√§ksi j√§i yhdistyksen k√§ynnist√§m√§n vanhusty√∂n jatkaminen.  

Salonsaaren Lomakyl√§ ry (ent. Vantaan Loma ry 1973‚Äď1995) 

Vuoden 1959 lopussa Rakennusliike Vasa lahjoitti Vanhusten Kotiapu ry:lle 100‚ÄĮ000 silloista markkaa (n. 2‚ÄĮ000 ‚ā¨) k√§ytett√§v√§ksi vanhusten virkistystoimintaan. Rahalla p√§√§tettiin kokeilla jotakin uutta ja k√§√§nteentekev√§√§ ‚Äď j√§rjest√§√§ vanhuksille ikioma leiri! Leiri toteutettiin Espoossa lomakoti Aarnipirtiss√§ elokuussa 1960 ja leirille osallistui 12 vanhusta sek√§ ohjaajia. Toiminta laajeni ja yhteisty√∂ Lomakotien Liitto ry:n kanssa alkoi v. 1965. Lomalle l√§hetettiin tuona vuonna jo 120 vanhusta. Yhdistys kustansi kaikki leirin menot ja matkakulut sek√§ j√§rjestelyt ja ohjausty√∂n. Vuonna 1973 yhdistys sai tiet√§√§, ett√§ RAY ei voi my√∂nt√§√§ avustusta Vanhusten Kotiapu ry:n lomatoimintaan, koska yhdistyksen s√§√§nn√∂iss√§ ei t√§t√§ mainittu. Silloin p√§√§tettiin perustaa uusi yhdistys, Vantaan Loma ry, jonka s√§√§nt√∂ihin tuli kohta ‚ÄĚlomatoimintaa v√§h√§varaisille √§ideille ja vanhuksille‚ÄĚ. Vantaan Loma ry:n puheenjohtajaksi valittiin Elisabet J√§rvinen ja sihteeriksi Marjatta Kankaanp√§√§. Yhdistys l√∂ysi V√§√§ksyst√§ lomakyl√§n, jonka nimeksi annettiin Salonsaaren Lomakyl√§. Vuonna 1974 ilmaisen t√§ysihoitolomaviikon Salonsaaressa sai 494 vantaalaisvanhusta. Vuodesta 1977 alkaen lomaviikosta jouduttiin perim√§√§n pieni maksu. Yhdistyksen nimi muutettiin vuonna 1995 Salonsaaren Lomakyl√§ ry:ksi.  

Nykyisin Salonsaaren Lomakyl√§ ry on itsen√§inen yhdistys, jonka p√§√§tt√§v√§n√§ elimen√§ on johtokunta. Yhdistyksen kantavana voimana ovat edelleen vapaaehtoisty√∂ntekij√§t.   

Salonsaaressa j√§rjestet√§√§n sosiaalista lomatoimintaa erityisryhmille, lapsiperheille ja vanhuksille toukokuusta lokakuun alkupuolelle. STEA-varoin tuetuille t√§ysihoitolomille lomalaiset valitsee Hyvinvointilomat, lomalaiset maksavat pienen omavastuuosuuden lomastaan.  

  
 
(1972‚Äď2018) 

Jo 1960-luvun alussa syntyi yhdistyksen piiriss√§ ajatus vanhainkodin rakentamisesta. Rakennusrahastokin perustettiin ja sit√§ Kartutettiin erilaisilla ker√§yksill√§ vuosien mittaan. Vuonna 1970 nimettiin rakennustoimikunta, joka laati suunnitelman asunto- ja palvelukeskuksen rakentamisesta.  

Vantaan kauppalalta vuokrattiin kaksi korttelia Havukoskelta. Vuonna 1972 valmistui ensimm√§inen aravavuokratalo (Paimenenkatu 8) ja toisen vastaavan suunnittelu k√§ynnistettiin. T√§ss√§ vaiheessa katsottiin v√§ltt√§m√§tt√∂m√§ksi perustaa s√§√§ti√∂, joka vastaisi suunnitelmien toteuttamisesta. Yhdistyksess√§ oli l√§hes 550 j√§sent√§ ja p√§√§t√∂ksenteko n√§in suuren joukon kanssa olisi ollut liian hidasta. Vuosikokouksessa 26.3.1972 perustettiin Vanhusten Kotiapus√§√§ti√∂, jonka hallitukseen valittiin Vanhusten Kotiapu ry:n silloinen johtokunta. S√§√§ti√∂n hallituksen puheenjohtajana toimi Elisabet J√§rvinen v. 1972‚Äď1985 ja s√§√§ti√∂n toiminnanjohtajana Marjatta Kankaanp√§√§ v. 1972‚Äď1986. Perustamisen yhteydess√§ s√§√§ti√∂n teht√§v√§ksi annettiin Havukosken asunto- ja palvelukeskuksen rakennuttaminen sek√§ vastuu veloista, toiminnan k√§yntiin saattamisesta ja yll√§pidosta. S√§√§ti√∂p√§√§oma oli suuruudeltaan 10‚ÄĮ000 markkaa. Vuonna 1973 valmistui toinen vanhusten aravavuokratalo (Paimenentie 2) ja vuonna 1975 palvelukeskuskiinteist√∂ (Paimenentie 4). Vuonna 1988 valmistui viel√§ ns. uusi palvelukeskus (Etel√§inen Rastitie 12). Vanhusten Kotiapu ry:n omistukseen j√§i ensimm√§isen√§ valmistunut vuokratalo. 

S√§√§ti√∂n palvelusis√§lt√∂ kehittyi vuosien saatossa ja vuonna 1990 Paimenentie 2:een perustettiin 12 paikkainen muistisairaiden ryhm√§koti, nimelt√§√§n Marjattakoti. 1994 samassa talossa toimintansa aloitti psykogeriatrinen ryhm√§koti, Havukoti. Vuonna 2014  Marjattakoti muuttui M√§ntykodiksi, joka on toinen psykogeriatrinen ryhm√§koti. P√§iv√§toiminta Havurastissa starttasi 1995 ja vastaava yksikk√∂ Myyrasti perustettiin Myyrm√§keen 1998. 

2006 Paimenentie 4:n palvelukeskusrakennus saneerattiin t√§ysin. Uusiksi tiloiksi rakennettiin Virkistys- ja kuntoutusk√§ytt√∂√∂n Virkkula, ateriapalvelulle suurempi keitti√∂ sek√§ ruokasali Ter√§svaari ja pyykkipalvelulle pesulatilat. Hoivan Toipilaskoti-nimest√§ luovuttiin, uudeksi nimeksi tuli Leenakoti ja lis√§ttiin 22 hoivapaikkaa (yhteens√§ 38).   

(2018 ‚Äď ) 

6.4.2018 S√§√§ti√∂n nimeksi vaihdettiin: Marjatta-S√§√§ti√∂ sr. Samalla toiminnan tarkoitukseksi s√§√§ti√∂rekisteriin merkittiin ‚ÄĚedist√§√§ vanhusten ja erityisryhmien asemaa ja hyvinvointia‚ÄĚ. Vuoden loppupuolella Leenakotiin lis√§ttiin 15 hoivapaikkaa (yht. 53). 

Lokakuussa 2019 S√§√§ti√∂ lopetti kotihoidon palvelujen tuottamisen Vantaan kaupungille. 

1.1.2020 S√§√§ti√∂ laajensi toimintaansa Valkeakoskelle. Hoivakoti W√§in√§m√∂isess√§ on nelj√§ 15 paikkaista tehostetun palveluasumisen ryhm√§kotia. Asukkaat tulevat ostopalvelusopimuksella Valkeakosken kaupungilta. 

Vuoden 2021 alusta k√§ynnistyi ik√§√§ntyneiden l√∂yt√§v√§n ty√∂n Polku-projekti osaksi Rastitoimintaa STEA:n avustuksen turvin. 

Tänään onkin vappuaatto, joten meillä alkaa vapun juhlinta kaikissa tiimeissä. Ja kaksi päiväähän siinä nyt vierähtää kevyesti.
Marjatta-S√§√§ti√∂ toivottaa kaikille OIKEIN ILOISTA JA HAUSKAA VAPPUA! ūüéąūüé≠ūüėÄ

VKO 18

Maanantai 3.5.
Klo 9.30 Leenakodissa ulkoillaan (Virkku)
Klo 13 Havukodissa taitoa ja tasapainoa (Virkun tuokio)
Klo 13 Leenakodissa hoitajien järjestämää ohjelmaa (Onni ja Helmi)
Klo 14.30 Leenakodissa hoitajien järjestämää ohjelmaa (Taimi)

Tiistai 4.5.
Klo 9.30 Mäntykodissa Virkun tuokio
Klo 13.30 Leenakodissa hoitajien järjestämä lukutuokio (Helmi)
Klo 13 Leenakodissa Virkun letkeä iltapäivä (Onni)
Klo 14 Leenakodissa hoitajien järjestämää ohjelmaa (Taimi)
Klo 15 Havukodissa hoitajien järjestämä viriketuokio

Keskiviikko 5.5.
Klo 9.30 Havukodissa Virkun aamupäivä säpinät
Klo 13 Leenakodissa Virkun letkeä iltapäivä (Taimi)
Klo 13.30 Leenakodissa hoitajien järjestämä ohjelmaa (Onni)
Klo 13.30 Leenakodissa hoitajien järjestämää ohjelmaa (Helmi)
Mäntykodissa iltapäivällä hoitajien järjestämää ohjelmaa

Torstai 6.5.
Klo 9.30 Mäntykodissa Virkun tuokio
Klo 10 Havu- ja Mäntykodissa lehdenlukua

Perjantai 7.5.
Klo 10 Havu- ja Mäntykodissa lehdenlukua
Klo 13 Leenakodissa Virkun letkeä iltapäivä (Helmi)

Lauantai 8.5.
Klo 10 Havu- ja Mäntykodissa lehdenlukua
Klo 13.30 Leenakodissa hoitajien järjestämää ohjelmaa (Onni)
Klo 13.30 Leenakodissa musiikillinen iltapäivä (Helmi)
Klo 14.30 Leenakodissa musiikkituokio (Taimi)
Klo 15 Havukodissa hoitajan järjestämä viriketuokio

Sunnuntai 9.5. √Ąitienp√§iv√§, Eurooppa-p√§iv√§
Klo 10 Mäntykodissa lehdenlukua
Klo 10 Havukodissa katsotaan jumalanpalvelusta
Klo 13.30 Leenakodissa hoitajien järjestämää ohjelmaa (Helmi ja Onni)
Klo 14.30 Leenakodissa Levyraati (Taimi)

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimiss√§. Log Out /  Muuta )

Google photo

Olet kommentoimassa Google -tilin nimiss√§. Log Out /  Muuta )

Twitter-kuva

Olet kommentoimassa Twitter -tilin nimiss√§. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimiss√§. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.